A természetből fakad

Fűben, fában és nálam!

Fűben, fában és nálam!

Aromaterápia: a 12 legfontosabb illóolaj otthonra

2008. július 04. - fuben-faban
Olajkincsek otthona a 12 legfontosabb illóolaj

 

Ha valaki elhatározza, hogy e több évszázados, ám mind a mai napig igen hatékony módszerrel, az aromaterápiával kívánja megõrizni egészségét, illetve gyógyítani már meglévõ bajait, gyakran tanácstalanul nézi a rendkívül széles, sokoldalú kínálatot.

 

Aki már kicsit is belekóstolt az aromaterápia tudományába, valószínûleg meglepõdve tapasztalta, hogy ugyanazon betegségre egyszerre sokféle olaj alkalmazható. Melyiket is használja? Mindegyik egyformán hatékony? Melyek a legfontosabbak, amelyek jó, ha kéznél vannak?Több mint négyszázféle illóolaj ismert, ezekbõl azonban kereskedelmi forgalomban csak kb. 40 kapható. A jól felkészült természetgyógyász 20-30, gondosan kiválasztott, sokoldalúan használható olajat tart készenlétben, aki pedig otthonát kívánja felszerelni a legszükségesebbekkel, tizenkétfélével már kezelheti illetve megelõzheti a leggyakoribb betegségeket.

Bazsalikom Mire használjuk?

Mentális fáradtság, ájulás, csökkent koncentrálóképesség, migrén, hörghurut, megfázás, köhögés, asztma, emésztési rendellenességek, darázsés rovarcsípés. Elsõsorban mentális fáradtság esetén használatos.

Veszélyei

Túlzott fogyasztása lehangoltságot okozhat. A havi vérzést is megindíthatja, ezért terhesség idején kerüljük!

Hogyan használjuk?

Koncentrálóképességünk javítására csöppentsünk zsebkendõre 4-5 cseppet, s lélegezzük be. 6-8 csepp a reggeli fürdõvízben frissít, feltölt energiával. Ha rovarcsípésre használjuk, vattacsomóra cseppentve nyomjuk a csípés helyére. Megfázás, köhögés esetén helyezzünk éjszaka a fûtõtestre nedves, néhány csepp bazsalikommal is átitatott törülközõt.

Bergamott Mire használjuk?

Húgyhólyagés húgycsõgyulladás, láz, herpesz, feszültség, stressz, depresszió, étvágytalanság, pattanás, bõrproblémák. (Pikkelysömör és ekcéma kezelésére is használható.) Kifejezetten hatásos húgyúti fertõzések, depresszió ellen és bõrproblémákra.

Veszélyei

Használata után kerüljük a napozást, szoláriumot, mert bõrfestékproblémákat okozhat.

Hogyan használjuk?

Hangulatjavításhoz aromalámpába vagy párologtaóba csepegtessünk 4-6 csepp olajat. 6 cseppje a reggeli fürdõvízbe téve felfrissít, feldob. Néhány csepp az arctonikba keverve segít a bõrproblémák, megszûntetésében. Pattanások megszûntetéséhez keverjünk pár cseppet egy tál melegvízbe, mártsunk bele egy összehajtogatott gézlapot, csavarjuk ki, majd helyezzük pár percre bõrünkre. Naponta többször ismételjük meg a kezelést.

Borókafenyõ

Mire használjuk?

Méregtelenítés, vizelethajtás, húgyúti fertõzések, menstruációs fájdalmak, ekcéma, pikkelysömör, fekélyek, sebek, cellulitisz, reumatikus fájdalmak, étvágyjavítás, másnaposság. Elsõsorban másnaposság ellen, méregtelenítésre és cellulitisz kezelésére használatos.

Veszélyei

Terhesség és veseproblémák esetén kerülendõ!

Hogyan használjuk?

6 csepp borókafenyõolaj a fürdõvízbe téve segít a szervezet méregtelenítésében és a másnaposság leküzdésében. Ekcéma és cellulitisz kezelésére hígítsunk fel 3 csepp borókafenyõés 3 csepp kamillaolajat hordozóolajban (pl. szõlõmag vagy napraforgó), és kenjük be a problémás bõrfelületet.

Borsmenta

Mire használjuk?,

Hasmenés, emésztési problémák, hányinger, fejfájás, megfázás, influenza, láz, ízületi gyulladás, orrés homloküreggyulladás, asztma, hörghurut, fáradtság. Különösen fejfájásra, megfázásra, influenzára javallott.

Veszélyei

Ne alkalmazzuk közvetlenül lefekvés elõtt, mert zavarhatja az alvást.

Hogyan használjuk?

Fejfájás esetén tegyünk 56 cseppet egy tál hideg vízbe, majd mártsunk bele egy zsebkendõt, csavarjunk ki, és tegyük a homlokunkra. Émelygés, hányinger leküzdésére cseppentsünk néhány cseppet zsebkendõre, s tartsuk az orrunk elé. Megfázás és influenza gyógyítására helyezzünk éjszaka a fûtõtestre nedves, néhány csepp borsmentával is átitatott törülközõt.

Citrom

Mire használjuk?

Emésztési problémák, májtisztítás, torokfájás, megfázás, influenza, fertõtlenítés, orrés homloküreggyulladás, ízületi gyulladás, fogínygyulladás, orrvérzés, magas vérnyomás, szemölcs, tyúkszem. Különösen hatékony pattanásos bõr kezelésében, és kiváló frissítõ.

Veszélyei

Az érzékenyebb bõrûeknél bõrirritáció jelentkezhet. Alkalmazása után 8 órán át kerüljük a napozást, szoláriumot.

Hogyan használjuk?

A citromolaj lassítja a bõr öregedésének folyamatát. Tegyünk néhány cseppet szokásos arctonikunkba vagy krémünkbe, és alaposan keverjük el. Különös fényt ad hajunknak, ha az öblítõvízbe teszünk pár csepp citromolajat, s a haj és a fejbõr is egészséges marad. Enyhíti a torokfájást, ha 2 csepp citromés 2 csepp szantálolajat elkeverünk egy pohár langyos vízben, és azzal öblögetünk.

Eukaliptusz

Mire használjuk?

Köhögés, torokfájás, hörghurut, orrés homloküreggyulladás, migrén, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás, reuma, túlerõltetett izmok, bõrfertõzések, herpesz, szúnyogcsípés. Különösen megfázásra, influenzára jó.

Veszélyei

Kerüljük alkalmazását hasonszervi megbetegedésekre szedett gyógyszerek mellett.

Hogyan használjuk?

Megfázás, köhögés, influenza esetén tegyünk 56 cseppet egy forró vízzel megtöltött tálba, és ezzel inhaláljunk. Izomláz vagy reumatikus panaszok hatékonyan csillapíthatók masszázzsal. Tiszta, friss illatot kölcsönöz pl. betegszobában, ha a fûtõtestre helyezett nedves törülközõre cseppentünk belõle.Kiválóan alkalmas például a székrekedés megszüntetésére az ánizskapor, feketebors, majoránna, gyömbér és rozmaring. Vajon melyik a leghatékonyabb? Az olajok zöme igen sokoldalú, és a felsoroltak közül mindegyik segíthet. A gyakorlott aromaterapeuta hagyja, hogy páciense maga válassza ki a számára legkellemesebb s egyben leghatékonyabb illatot.

Ylangylang

Mire használjuk?

Idegesség, magas vérnyomás, heves szívdobogás, szexuális problémák, depresszió, bõrbántalmak. Nemi vágyat fokozó, depressziócsökkentõ hatása a legerõsebb. Kellemes közérzetet, nyugodtságot biztosít, relaxáláshoz is használhatjuk.

Veszélyei

Terhesség idején nem alkalmazható.

Hogyan használjuk?

6 csepp a fürdõvízbe téve kiváló relaxáló hatású. 3 csepp ylangylang és 3 csepp szantálolaj masszázsolajba keverve fokozza a nemi vágyat. Ha csak ylangylangot használunk a masszázshoz, inkább stresszoldó, vérnyomáscsökkentõ hatása érvényesül. Bõrünk egészségesebb, szebb lesz, ha rendszeresen használt bõrápoló készítményeinkben néhány cseppet alaposan elkeverünk. Nyugtató hatású, ha zsebkendõre cseppentve belélegezzük.

Kamilla

Mire használjuk?

Idegesség, álmatlanság, stressz, szorongás, fejfájás, migrén, emésztési és gyomorproblémák, rekedtség, nátha, duzzadt ízületek, gyulladások, ficamok, allergia, ráncok, bõrproblémák, pattanás, égési sebek, kelések, pikkelysömör, ekcéma, szemproblémák. Különösen jó gyulladásra, gyomorbántalmakra, szemproblémákra (pl. kötõhártyagyulladás), fájdalomcsillapításra.

Veszélyei

A terhesség alatt, különösen az elsõ hónapokban kerüljük!

Hogyan használjuk?

Kötõhártyagyulladás esetén egy tál langyos vízbe tegyünk 3-4 csepp olajat, mártsunk bele vattacsomót, majd csavarjuk ki és helyezzük a szemre. Soha ne csöppentsünk az olajból egyenesen a szembe! Meleg borogatás enyhíti a gyomorés hátfájást, pár csepp az esti fürdõvízbe téve segíti a jobb alvást.

Levendula

Mire használjuk?

Égési sérülések, rovarcsípés, bõrfertõzések, vágások, sebek, horzsolások, napozás utáni leégés, pattanás, ekcéma, bõrgyulladás, stressz, fejfájás, álmatlanság, ájulás, magas vérnyomás, görcsök, izomfájdalmak, hányinger, ízületi gyulladás, gyenge immunrendszer, asztma, légzési problémák. Elsõsorban stresszre, vágott és égési sérülésekre ajánlható.

Veszélyei

Túlzott használata álmatlanságot, nyugtalanságot okoz.

Hogyan használjuk?

Tegyünk néhány cseppet a párnánkra, mélyebb álmunk lesz. Masszázsolajba keverve csökkenti a stresszt. Égési sérülések, vágások, horzsolások hatékonyan kezelhetõk, ha egy tál langyos vízbe 68 cseppet teszünk, s az érintett bõrfelületet a vízbe mártott vattacsomóval törölgetjük. A tiszta, hígítatlan olajat is alkalmazhatjuk vattacsomóra csepegtetve, vagy a bõrön 1 cseppjét elkenve. Csillapítja a fájdalmat, a gyulladást és a viszketést, de sebes bõrfelületen a tömény olaj égetõ érzést válthat ki.

Rozmaring

Mire használjuk?

Fejfájás, izomláz, sportsérülések, ficam, ízületi fájdalmak, kimerültség, korpás haj, hajhullás, megfázás, köhögés, rossz vérkeringés, túlzott alkoholfogyasztás, gyomorbántalmak, alacsony vérnyomás, görcsök. Elsõsorban sportsérülések, ficamok kezelésére használják, de frissítõként is kiváló.

Veszélyei

Terhesség és epilepszia esetén kerüljük!

Hogyan használjuk?

Masszázsolajba keverve enyhíthetjük a fájó izmok, reumás fájdalmak kínjait, de hideg borogatást is készíthetünk, ha rándulás okozta fájdalmat, duzzadást kell csillapítanunk. Tegyünk 4-6 csepp olajat a hideg vízzel átitatott törülközõre, és helyezzük a sérülést szenvedett végtagra. Hajápoló termékekbe keverve eltünteti a korpát.

Szantál

Mire használjuk?

Napszúrás, ekcéma, horzsolások, pattanás, bõrbetegségek, torokfájás, gégegyulladás, megfázás, húgyúti problémák, száraz és berepedezett bõr, stressz, impotencia. Fõként bõrproblémákra, torokfájásra használatos.

Veszélyei

Ha közvetlenül a bõrfelület kezelésére alkalmazzuk, alaposan keverjük el a hordozóolajban vagy egyéb kozmetikai készítményekben, különben csípheti a bõrt.

Hogyan használjuk?

Szokásos bõrápoló készítményeink hatékonyságát növelhetjük, ha pár csepp szantálolajjal gazdagítjuk õket. Ekcéma kezelésére 4 cseppet tegyünk hordozóolajba, s kenjük a beteg felületre. Torokfájás esetén tegyünk 4-6 cseppet egy pohár meleg vízbe, és öblögessünk. Masszázsolajba keverve stresszoldó hatású. Néhány csepp a fürdõvízbe téve serkenti a nemi vágyat.

Teafa

Mire használjuk?

Bakteriális, vírusos és gombás fertõzések, megfázás, influenza, orrés homloküreggyulladás, húgyúti problémák, fertõzésekkel szemben az immunrendszer erõsítése, égési sérülés, rovarcsípés, pattanás, szemölcs, hajkorpa. Különösen jó vágási sérülések és nemi fertõzések kezelésére.

Veszélyei

Allergiát ritkán okoz, de az elõírt idõtartamnál hosszabb ideig tárolt illóolaj gyakrabban kiválthatja.

Hogyan használjuk?

Égési sérülések, rovarcsípések, illetve vágott sebek esetén cseppentsünk egy vattacsomóra és szorítsuk a sérült bõrre. Megfázás, influenza és köhögés esetén tegyünk pár cseppet inhaláló folyadékba. Ez az olaj belégzésre is kellemes, ugyanakkor rendkívül hatékony a fertõzésekkel szemben. Húgyúti fertõzések esetén adjunk 6 cseppet a fürdõvizünkhöz. Lábgomba kezelésére tegyünk 4 cseppet egy meleg lábfürdõbe, majd dörzsöljük be az érintett területet az illóolaj hordozóolajos elegyével.

A bejegyzés trackback címe:

https://fubenfaban.blog.hu/api/trackback/id/tr66553794

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása